Poznań
Podanie o trzech Hostiach

Poznań
Podanie o trzech Hostiach

POZNAŃ

Miasto położone nad rzeką Wartą. Stolica Wielkopolski, województwa wielkopolskiego i archidiecezji poznańskiej.

Jak zapisano w starych poznańskich księgach rzecz wydarzyła się w 1399 roku. Kilku poznańskich Żydów przekupiło pewną kobietę aby wykradła dla nich Hostie z kościoła dominikańskiego. Kobieta wywiązała się z zadania, a Żydzi zabrali swój łup do pobliskiej kamienicy, gdzie w piwnicy rozpoczęli osobliwe „badanie”.

Z nakłutych Hostii trysnęła krew, co tak przestraszyło oprawców, że postanowili utopić sprofanowane Hostie w studzience. Jednak Hostie za każdym razem wypływały i unosiły się w powietrzu nad wodą. Wtedy wpadli na pomysł, aby zakopać je na podpoznańskich łąkach. Na drugi dzień pastuszek wypasający bydło zauważył unoszące się nad ziemią trzy białe krążki, które świeciły nadnaturalnym światłem. Opowiedział o tym ojcu, a ten zgłosił dziwne zjawisko w magistracie. Rajcy miejscy nie uwierzyli w opowieści chłopa i zamknęli go w więzieniu.

Kiedy jednak kraty się otworzyły i chłop ponownie stanął przed radą, dano wiarę jego słowom i postanowiono sprawę gruntownie zbadać. Na miejsce zdarzenia udał się kapłan z pateną, na którą spłynęły Hostie, które zaniesiono do kościoła farnego. Jednak za każdym razem w niewyjaśniony sposób powracały na łąki. Wobec tak oczywistego znaku postanowiono w miejscu zdarzenia wybudować kościół pw. Bożego Ciała, który stoi aż do dzisiaj.

Przez miejsca związane z tą historią prowadzi Poznański Trakt Eucharystyczny. 

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie